Gdzie wyrzucić kartony po mleku? Papier czy plastik?


16.05.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 16.05.2024

Spis treści

  1. Gdzie wyrzucić kartony po mleku?
  2. Czy kartony na mleko są eko? Jakie są alternatywy?

Gdzie wyrzucić kartony po mleku? Tego rodzaju opakowania są zwykle zrobione z wielu różnych materiałów, co może utrudniać ich utylizację. Z czego się składają i do jakiego kubła powinny trafić?

Wiele osób uważa, że kartony po mleku można wyrzucać do pojemników na papier. Przecież karton jest z papieru, prawda? Tego rodzaju opakowania faktycznie składają się przede wszystkim z tego surowca, ale mimo wszystko nie powinny trafiać do niebieskiego śmietnika. Dlaczego?

Gdzie wyrzucić kartony po mleku?

Opakowania po mleku lub po soku są produktami wielomateriałowymi, czyli składają się z co najmniej dwóch różnych tworzyw. To właśnie dlatego tak łatwo się pomylić. Chociaż kartony na mleko są zwykle stworzone w około 2/3 z papieru, powinny być wyrzucane do żółtego pojemnika na metale i inne tworzywa sztuczne.

Dlaczego tak jest? Taki karton ma za zadanie przede wszystkim utrzymać swoją zawartość w środku. Posiada więc wewnętrzną powłokę z folii oraz polietylenu, która ma ochronić go przed przeciekaniem. Ręczne rozdzielenie tych materiałów jest bardzo trudne, dlatego najlepiej po prostu wrzucić opakowanie do żółtego pojemnika.

Czy kartony po mleku wyrzucamy do papierów?

Nie. Wyrzucanie kartonów na mleko do niebieskiego pojemnika przeznaczonego na papiery nie jest dobrym pomysłem. To produkty wielomateriałowe, które powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Łatwo można się pomylić i wrzucić je do pojemnika na śmieci zmieszane. To również nie będzie dobra opcja. Taka pomyłka zdecydowanie utrudnia sortowanie i odpowiedni przydział odpadów. W rezultacie większość z kartonów, które trafiają do „zmieszanych” nigdy nie zostanie poddane recyklingowi.

Jakie są najlepsze mleka roślinne? Sprawdź co na to dietetyk

Nakrętka od kartonu mleka: Co z nią zrobić?

Czasy, w których zbierano plastikowe zakrętki, minęły. Teraz większość z nich powinna być na stałe przytwierdzona do opakowania (ze względu na nowe wymagania prawne w UE). Podobnie jest z kartonami po mleku. Takie nakrętki wprowadził już m.in. Mlekpol, producent mleka Łaciate.

Niezależnie od tego czy nakrętka jest na stałe przytwierdzona do kartonu czy nie, najlepiej opróżnić opakowanie, zgnieść je i zakręcić zakrętkę. Pomoże to w prawidłowym sortowaniu odpadów.

Zobacz ranking sklepów ekologicznych i zamawiaj z troską o planetę

Czy kartony na mleko są eko? Jakie są alternatywy?

Czy kupowanie mleka w kartonach jest tak ekologiczne jak nam się wydaje? Tak jak pisaliśmy, niestety tego rodzaju opakowania nie składają się wyłącznie z tektury. Karton wypełniony płynem po jakimś czasie rozmiękłby i zaczął przeciekać. Dlatego takie opakowania zwykle mają w sobie dodatek polietynelu czyli plastiku, a czasem też aluminium (te materiały stanowią zazwyczaj około 20% całego opakowania.

Po wrzuceniu do odpowiednie (żółtego) kosza tworzywa mogą być rozdzielone i poddane recyklingowi. To na pewno bardziej ekologiczna opcja niż kupowanie mleka w plastikowych butelkach. Alternatywą mogą też być butelki szklane. Mleko z takich opakowań dużo lepiej zachowuje swój smak, a sama butelka nie zawiera żadnych dodatków chemicznych.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)