Franczyza Żabka: Jak otworzyć swój sklep?


12.12.2023
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 12.02.2024

Spis treści

  1. Franczyza: Jak otworzyć swoją Żabkę?
  2. Jak otworzyć Żabkę?
  3. Czy otwarcie Żabki się opłaca?

Żabka to bardzo popularna niewielka sieć sklepów, która działa na zasadzie franczyzy. To popularny sposób na biznes, bo rozpoczęcie go nie wymaga dużych nakładów finansowych, a franczyzobiorca działa pod szyldem rozpoznawalnej i cenionej marki. Jak otworzyć sklep Żabka? Ile kosztuje otwarcie Żabki? Odpowiadamy!

Franczyza: Jak otworzyć swoją Żabkę?

Czym jest franczyza? To model biznesowy, w którym jedna firma (zwana franczyzodawcą) pozwala innej firmie (franczyzobiorcy) używać swojej marki, know-how i pomocy biznesowej. Franczyzodawca udziela franczyzobiorcy prawa do otwarcia i prowadzenia sklepu lub firmy, używając przy tym jego sprawdzonych metod i nazwy.

Jak otworzyć Żabkę? Sieć działa właśnie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu właściciel nowo otwartego sklepu nie musi martwić się np. o jego wyposażenie czy zatowarowanie. Otrzymuje w pełni umeblowaną i gotową do działania placówkę. Musi tylko wnieść wkład własny w wysokości 5000 zł. To stosunkowo niewielka kwota jak na otworzenie własnego biznesu.

Jak działa aplikacja Żappka? Pobrało ją już 11 mln osób!

Jak otworzyć Żabkę?

Założenie własnego biznesu kojarzy się z bardzo dużym wysiłkiem, nerwami i nakładami finansowymi. A to wszystko jest jeszcze obarczone dużym ryzykiem. Otwarcie sklepu Żabka może się przy tym wydawać stosunkowo proste i nie wymagające spełnienia aż tak dużej ilości formalności. Do tego franczyzobiorca otrzymuje ciągłe wsparcie.

Kto może otworzyć Żabkę? Właściwie każdy! Wystarczy, że masz do tego chęci i determinację. Do franczyzy może dołączyć każda osoba, która ma predyspozycje do pracy w handlu i jest przedsiębiorcza. Jak otworzyć swoją Żabkę? Zrobisz to w 5 krokach!

Jak otworzyć Żabkę krok po kroku?

Jak zostać franczyzobiorcą Żabki? Możesz zrobić to w paru krokach. Chociaż to prostsze niż start tradycyjnego biznesu, również wymaga determinacji. Przed otwarciem własnej Żabki będziesz musiał odbyć spotkania z przedstawicielami franczyzodawcy i wziąć udział w szkoleniu.

Oto 5 kroków, które pozwolą Ci na otwarcie sklepu Żabka:

  1. Wypełnienie formularza na stronie – żeby rozpocząć proces rekrutacji musisz wypełnić krótki formularz na stronie Żabki.
  2. Przedstawienie oferty (stacjonarnie lub online). Weryfikacja finansowa Twojej historii kredytowej – kandydat musi być wiarygodny finansowo, dlatego Żabka sprawdza jego rating w BIK.
  3. Spotkanie z managerem ds. sprzedaży i omówienie zasad współpracy – na spotkaniu szczegółowo omawiane są wszystkie zasady współpracy.
  4. Szkolenie praktyczne i teoretyczne, egzamin. Podpisanie niezbędnych dokumentów – ile trwa szkolenie przed otwarciem Żabki? Szkolenie trwa około dwóch tygodni i odbywa się w sklepie trenerskim, niedaleko miejsca zamieszkania kandydata.
  5. Zatowarowanie i przekazanie kluczy. Rozpoczęcie działalności – to już wszystko! Możesz rozpocząć zarządzanie swoim sklepem!

Ile kosztuje otwarcie Żabki?

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby otworzyć Żabkę? Tak jak pisaliśmy, od franczyzobiorcy wymaga się wkładu własnego w wysokości 5 tysięcy złotych. Ta kwota zostanie przeznaczona na zakup kasy fiskalnej i pokrycie kosztów koncesji. W czasie prowadzenia działalności będziesz też płacił za:  zatrudnienie pracowników, ZUS, opłatę licencyjną.

Żabka pokrywa wszystkie inne koszty jak: koszt adaptacji lokalu, bieżące remonty i serwis urządzeń, kompleksowe wyposażenie sklepu, dostawy towaru pod drzwi, koszty najmu lokalu na rzecz właściciela.

Sprawdź najnowsze gazetki sklepu Żabka

Czy otwarcie Żabki się opłaca?

Zarządzanie Żabką nie jest biznesem dla każdego. Franczyza ma swoje plusy i minusy, a zarobki w dużym stopniu zależą od zaangażowania i umiejętności franczyzobiorcy. Żeby mieć większą pewność osiągnięcia sukcesu, warto naprawdę przyłożyć się do analizy rynku, potrzeb konsumentów i konkurencji w okolicy.

Otwarcie sklepu Żabka może być opłacalnym i przynoszącym duże zyski biznesem. Ogromnym plusem franczyzy jest duża rozpoznawalność marki Żabka, niski wkład własny i wsparcie logistyczne oraz marketingowe. Nie jest to jednak jednoznaczne. Wielu franczyzobiorców bardzo chwali sobie tę pracę i jest w stanie zarobić w niej spore pieniądze. Zdarza się jednak również sytuacje, w których po paru miesiącach prowadzenia biznesu franczyzobiorca kończy działalność z długiem.

Ile zarabia właściciel Żabki?

Żabka informuje, że ponad 80% franczyzobiorców osiągnęło 25 tysięcy złotych przychodów miesięcznie w 2023 roku. Przez pierwsze 12 miesięcy działalności firma gwarantuje podstawowy przychód w wysokości 20 tysięcy złotych.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że przychód to nie to samo co dochód. Przedstawiona kwota nie odzwierciedla rzeczywistych zarobków ajentów. Z tych 20 tysięcy złotych franczyzobiorca będzie musiał opłacić koszty pracownicze, księgowe i ewentualnie inne wydatki. Można założyć, że około połowę tego „przychodu” trzeba będzie przeznaczyć na same pensje dla pracowników. Finalnie wiele ajentów Żabki deklaruje, że na rękę zostaje im około 5 tys złotych miesięcznie.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)