Everli zostaje wystawione na sprzedaż za…1 euro. Czy uda się uratować platformę?


19.02.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 19.02.2024

Spis treści

  1. Everli na sprzedaż za 1 euro
  2. Historia Everli w Polsce

Włoska platforma zakupowa Everli, która niedawno wycofała się z Polski, ma zostać sprzedana za 1 euro. Potwierdza to dokument, który znalazł się w rękach redakcji Sifted. Start-up nie był w stanie pozyskać kolejnych funduszy na działalność. 

Everli na sprzedaż za 1 euro

Platforma spożywcza, której wartość była w pewnym momencie wyceniana na 450 milionów euro, teraz jest sprzedawana za 1 euro. To efekt problemów z utrzymaniem płynności finansowej i braku możliwości pozyskania funduszy.

Dokument odkryty przez Sifted sugeruje, że inwestorzy Everli zdecydowali się całkowicie wycofać z projektu i sprzedają go za symboliczną kwotę 1 euro. Ze względu na rosnące kłopoty finansowe zarząd musiał zdecydować się na likwidację firmy albo na znalezienie kupca, który zdecydowałby się na inwestycję i uratowanie projektu. Żadna transakcja nie została jeszcze sfinalizowana.

Sprawdź ranking najlepszych aplikacji zakupowych

Od milionera do zera: Jak to się stało?

Everli, platforma sprzedażowa dowożąca zakupy z supermarketów, działała na włoskim rynku od 2014 roku. W okresie pandemii zyskała wielu dodatkowych zwolenników, co pozwoliło jej na szybką ekspansję. Firma rozszerzyła działalność na kilka krajów w tym Francję, Polskę i Czechy, a w 2022 roku również na Niemcy i Rumunię.

Po serii finansowania w 2021 roku platforma została okrzyknięta mianem jednego z „soonicorns” – czyli młodej firmy, która ma potencjał na stanie się „jednorożcem” (wycenianym na ponad miliard dolarów). Everli osiągnęło wtedy wycenę 469 milionów euro.

Problemy Everli: Brak chętnych do inwestowania

Prawdziwe problemy finansowe Everli rozpoczęły się w drugiej połowie ubiegłego roku. Z dalszego wspierania projektu zrezygnowała firma inwestycyjna z Brukseli, Verlinvest. Brak możliwości pozyskania kolejnej rundy finansowania okazał się dla Everli prawdziwym ciosem i bezpośrednio przyczyniła się do decyzji o sprzedaży start-upu.

Spółka jest sprzedawana na zasadzie „fire sale”. Cena jest symboliczna, to zaledwie 1 euro. Ma za zadanie przyciągnąć inwestorów, którzy mogliby uratować platformę i zapewnić jej dalsze życie.

Zamawiaj przez Uber Eats i korzystaj ze zniżek

Historia Everli w Polsce

Everli pierwszy raz zawitało w Polsce w 2019 roku, kiedy polską firmę Szopi.pl przejęło włoskie przedsiębiorstwo. Firma oferowała dowóz zakupów w ponad 40 miastach w kraju z takich sklepów jak: Kaufland, Carrefour, Netto, Biedronka, Lidl, czy Auchan.

Niedawno informowaliśmy o tym, że Everli wycofało się z polskiego rynku. Na początku grudnia 2023 roku klienci zaczęli zgłaszać problemy ze złożeniem zamówienia, potem firma oficjalnie potwierdziła zamknięcie oddziału. Platformie nie udało się osiągnąć odpowiedniego rozgłosu, który pozwoliłby na osiągnięcie rentowności.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)