Energetyki od 18 lat. Ograniczenie wchodzi w życie 1 stycznia 2024


30.12.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 30.12.2023

Spis treści

  1. Energetyki od 18 lat: Od kiedy?
  2. Reklama energetyków nadal legalna

Od 1 stycznia 2024 roku dzieci i młodzież nie kupią już w sklepie napojów energetycznych. Ta kategoria produktów zostanie objęta ograniczeniem wiekowym. Sprzedawca będzie miał obowiązek weryfikacji wieku klienta, tak jak w przypadku napojów alkoholowych.

Energetyki od 18 lat: Od kiedy?

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zakaz sprzedaży napojów energetycznych (czyli zawierających kofeinę w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub taurynę, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie).

Przepisy ustawy zaczną obowiązywać z nadejściem nowego roku, 1 stycznia 2024 r. Od tego napoje energetyzujące mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim (które ukończyły 18 rok życia). Będzie można je kupić po okazaniu dowodu osobistego.

Więcej na temat szczegółów ustawy dowiesz się z artykułu: Energetyki od 18 roku życia. Co się zmieniło i gdzie będzie można je kupić?

Co grozi za złamanie przepisów? Konsekwencje prawne

Przepisy przewidują wysokie kary finansowe za ich złamanie. Sklepy, które się do nich nie dostosują będą musiały zapłacić karę grzywny. Za sprzedaż napoju energetycznego osobie niepełnoletniej grozi 2000 zł grzywny.

Konsekwencje łamania przepisów ustawy mogą ponieść też producenci i importerzy. Nieodpowiednie oznakowanie produktu energetycznego może wiązać się z obowiązkiem zapłaty 200 000 zł kary.

Automaty z piwem pojawiły się w Żabce Nano. W jaki sposób sieć weryfikuje wiek klientów?

Reklama energetyków nadal legalna

Początkowo ustawa zakładała również ograniczenie reklamy energetyków. Miało obowiązywać w telewizji, kinie, teatrze i radiu w godzinach 6 – 20, a także w prasie młodzieżowej i dziecięcej, na okładkach dzienników i czasopism oraz na słupach i tablicach ogłoszeniowych.

Sprawdź kody rabatowe do Winnicy Lidla i płać mniej

Ten zapis został finalnie usunięty z projektu ustawy i nie będzie obowiązywał. Jego wycofanie wiąże się z prawem Unii Europejskiej, która zwracała uwagę na kwestię swobody działalności gospodarczej.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Olga

Cieszy mnie ta wiaodmość, bo nie mogę patrzeć na te hektolitry energetyków spożywane przez nastolatków