Ekologiczne zakupy spożywcze online: Przewodnik po ekosklepach


08.07.2023
Julia Walczak
2
ostatnia aktualizacja: 08.07.2023

Spis treści

 1. Ekologiczne zakupy spożywcze w Polsce
 2. Ekologiczne zakupy spożywcze online
 3. Ekologiczne sklepy internetowe – oferta
 4. Jak wybrać odpowiedni ekologiczny sklep spożywczy online?

Rynek żywności ekologicznej to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku żywności w Polsce. Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy i w jaki sposób zostało to wyprodukowane. Ale czy wiemy jak szukać nieprzetworzonej żywności? Żeby robić to z głową warto zapoznać się z ofertą ekologicznych sklepów internetowych.

Ekologiczne zakupy spożywcze w Polsce

„Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej przekroczyła w 2019 roku 300 mln EUR (w cenach detalicznych brutto), a w 2020 roku odnotowano 20% wzrost wartości. Prognozuje się, że rynek żywności ekologicznej będzie wzrastał rok do roku o 9,4% (CAGR) i do 2026 roku osiągnie wartość około 600 mln EUR.” – czytamy w raporcie EkoConnect na temat stanu rozwoju rolnictwa ekologicznego i ekologicznej produkcji żywności w Polsce.

Ekologiczne produkty spożywcze stają się coraz łatwiej dostępne. Liczne zainteresowanie zdrową żywnością spowodowało, że sklepy zaczęły rozwijać asortyment tego rodzaju.

Początkowo bio-żywność sprzedawana była głównie na targach lub bezpośrednio od rolników. Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania ekologicznymi produktami spożywczymi, zaczęły się one pojawiać również w hipermarketach. Ofertę bio-żywności rozwijają największe sieci spożywcze, między innymi: Carrefour, Auchan, Biedronka, Lidl czy Leclerc. Powstają również specjalistyczne sklepy z bio-żywnością. W Polsce są to między innymi Organic Farma Zdrowia i Bio Family.

Ekologiczne zakupy spożywcze online

Jeżeli poszukujesz szybkiego, łatwego i sprawdzonego sposobu zamawiania bio-żywności warto zainteresować się ekologicznymi sklepami internetowymi.

Wiele sklepów ma w ofercie tego typu produkty. Istnieją jednak również specjalistyczne ekologiczne sklepy internetowe. Warto je wybierać, żeby mieć pewność co do jakości i pochodzenia ekologicznych produktów spożywczych.

Żeby dowiedzieć się więcej sprawdź:

Ranking sklepów ekologicznych ze zdrową żywnością

Zalety eko zakupów spożywczych online:

Największą zaletą zakupów internetowych jest zawsze wygoda. Możesz zakupić ekologiczne produkty spożywcze z każdego miejsca i spokojnie czekać aż dojadą do twojego domu.

Inne zalety bio zakupów online:

 • szeroki wybór produktów ekologicznych (szczególnie w dedykowanych do tego sklepach)
 • możliwość porównania cen i ocen klientów
 • elastyczność w dostawie

Ekologiczne sklepy internetowe – oferta

W Polsce funkcjonuje około 150 sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży eko żywności. 60 z nich działa wyłącznie online – podaje raport Koalicji na rzecz BIO i NielsenIQ z 2021 roku.

Przegląd popularnych ekosklepów online

Biogo

Biogo to sklep specjalizujący się w sprzedaży ekologicznych produktów spożywczych, zdrowej żywności i suplementów diety. Sklep oferuje również zakup ekologicznych kosmetyków. Znajdziecie tam świeże warzywa i owoce, ekologiczne produkty dla dzieci i suplementy dla zwierząt. Można również skorzystać z porady dietetyka online.

Sklep Agnex

Sklep Agnex posiada w ofercie zdrową żywność, a także dużą gamę przypraw i ziół. Znajdziecie tam zdrowe napoje, ziarna i orzechy, a także mieszanki do wypieku chleba!

bee.pl

Bee.pl to ekologiczny sklep internetowy ze starannie dobraną zdrową żywnością, którą ciężko znaleźć w popularnych dyskontach. Kupisz tam również suplementy diety, produkty drogeryjne, a nawet artykuły papiernicze. Ten ekosklep proponuje duży wybór produktów bezglutenowych i wegetariańskich.

ekoj.pl

Ekoj to sklep ze zdrową żywnością ekologiczną, gdzie kupicie zarówno świeże produkty (owoce, warzywa, wędliny itd.), jak i produkty sypkie, oliwy czy soki. Sklep posiada również osobną zakładkę z żywnością bezglutenową.

Zobacz także:

Gdzie kupić żywność ekologiczną?

Jak wybrać odpowiedni ekologiczny sklep spożywczy online?

Przy wyborze ekosklepu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów.

Certyfikacja ekologiczna

Koniecznie sprawdź czy wybrany sklep posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają zgodność jego produktów ze standardami ekologicznymi.

Warto zwrócić uwagę na tych kilka certyfikatów:

 • Certyfikat ekologiczny UE
 • Certyfikat USDA Organic
 • Soil Association Organic
 • Naturland

  Oprócz tego ekosklepy mogą posiadać jeszcze inne certyfikaty np. lokalne lub branżowe, które również potwierdzają zgodność z ekologicznymi standardami. Ważne jest, aby sprawdzić, jakie certyfikaty posiada dany sklep i czy są one wiarygodne oraz uznawane w branży ekologicznej.

  Transparentność

  Ważne, żeby sklep jasno podawał informacje na temat pochodzenia produktów i sposobu ich uprawy. Dobre ekosklepy powinny posiadać takie informacje na swojej stronie internetowej.

  Sposoby dostawy

  Sklepy internetowe różnią się również oferowanymi sposobami dostawy produktów ekologicznych. Sprawdź jaka jest cena dowozu i czy sklep oferuje dostawę w twojej miejscowości.

  Opinie klientów

  Na koniec – najważniejsze! Zapoznaj się z opiniami klientów sklepów dotyczącymi jakości produktów oraz obsługi. Opinie często znajdziesz na stronie sklepu, na mediach społecznościowych lub niezależnych stronach internetowych.

  A gdzie wy robicie eko-zakupy? Podzielcie się w komentarzu!

   

   

  Julia Walczak
  Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

  Komentarze użytkowników

  (2)

  Ewelina

  Ekologiczne produkty to cudo 🙂 na najczęściej kupuje na lokalnym ryneczku, ale może zacznę korzystać z ofert online i zaoszczędze trochę czasu

  Aneta

  Coraz więcej eko propozycji, bardzo mnie to cieszy!