Czy powstanie państwowa sieć sklepów spożywczych?


12.06.2020
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

  1. Zapłacić więcej, sprzedać za mniej
  2. Stare sklepy, nowa spółka
  3. Czy państwowa sieć sklepów spożywczych jest nam potrzebna?

Klienci narzekają na rosnące ceny w sklepach. Z kolei rolnicy skarżą się na niskie stawki, jakie otrzymują za uprawiane zboża, warzywa i owoce. Czy wyjściem z tej sytuacji będzie stworzenie państwowej spółki spożywczej? Sprawdź, jak może wyglądać kolejna sieć sklepów spożywczych.

Zapłacić więcej, sprzedać za mniej

Do założenia państwowej spółki spożywczej polski rząd przymierza się od kilku lat. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy sprawiły, że o pomyśle tym mówi się coraz głośniej. Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa w dużej mierze wpłynęła na zakupy spożywcze, jakie każdego dnia robią miliony Polaków.

Z jednej strony ceny w sklepach spożywczych nieustannie rosną, a trwająca pandemia tylko pogłębia ten trend. Pomimo zapowiadanych obniżek, na znaczne różnice w cenach na korzyść klienta nie mamy co liczyć. Rosnące koszty zatrudnienia, czy konieczność zapewniania w sklepie odpowiednich środków bezpieczeństwa, które mają chronić pracowników i klientów przed zarażeniem, sprawiają, że o uldze dla portfela nie ma mowy. Do tego dochodzą okresy suszy i ulew, które dodatkowo dają się we znaki polskim rolnikom.

Odpowiedzią na te problemy ma być właśnie państwowa sieć sklepów spożywczych. Dzięki niej konsumenci mogliby liczyć na niższe ceny, natomiast rolnicy uzyskaliby wyższą zapłatę za sprzedawane produkty. Rząd zakłada, że będzie to możliwe, dzięki pominięciu łańcucha pośredników, pomiędzy rolnikami a konsumentami. Przyjrzyjmy się zatem, jak taka sieć mogłaby wyglądać.

Sprawdź naszą recenzję zakupów w supermarkecie internetowych Auchan Zakupy.

 

Stare sklepy, nowa spółka

Państwowa sieć sklepów spożywczych mogłaby powstać na jeden z dwóch sposobów. Z jednej strony, taka sieć mogłaby powstać zupełnie od zera. Drugim rozwiązaniem jest przejęcie istniejącej sieci od któregoś z prywatnych właścicieli. Nie ma potrzeby, aby ukrywać, że polski rynek spożywczy jest dosyć nasycony, a na brak sklepów nie możemy narzekać. Przeszkodę w zakupach stanowi co najwyżej pusty portfel, czy niehandlowa niedziela (więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Zakaz handlu w niedzielę – co z zakupami przez internet?”). Wydaje się zatem, że państwo będzie chciało przejąć mniejsze sklepy spożywcze, które wejdą w skład dużej państwowej spółki.

W praktyce wyglądałoby to tak, że część sklepów, w których na co dzień robimy zakupy, zmieniłaby po prostu szyld oraz część asortymentu. Rząd podkreśla, że siłą takiej sieci byłyby niskie ceny (pamiętaj, że zawsze możesz zaoszczędzić na zakupach spożywczych online, o ile skorzystasz z Kodów Rabatowych). Dodatkowo w sieciowych sklepach dostępne produkty pochodziłyby przede wszystkim od polskich producentów. Czy oznacza to pojawianie się na rynku nowych polskich marek produktowych? Tego jeszcze nie wiemy, ponieważ wiele szczegółów tego projektu nie zostało jeszcze ujawnionych.

 

Czy państwowa sieć sklepów spożywczych jest nam potrzebna?

Oczywiście projekt państwowej sieci sklepów spożywczych ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony powstanie konkurencyjnej sieci mogłoby wymusić niższe ceny w pozostałych sklepach oraz wyższe stawki dla rolników. Jednak krytycy tego pomysłu obawiają się zbyt daleko idących ingerencji w rynek, co mogłoby się skończyć zniknięciem kilku mniejszych sieci czy rodzinnych sklepików. A w takim przypadku rolnicy straciliby część rynku zbytu, a ceny powoli zaczęłyby rosnąć, o wybór sklepów stałby się mniejszy.

Warto także przypomnieć, że wcześniej Lasy Państwowe również próbowały otworzyć sieć polskich sklepów z dziczyzną pod marką „Dobre z Lasu”. Niestety jak do tej pory powstał tylko jeden sklep, jedno bistro oraz sklep internetowy.

Jak zatem państwowa sieć sklepów spożywczych wpłynie na rynek zakupów spożywczych w Polsce? Tego dowiemy się, gdy poznamy więcej szczegółów dotyczących tego projektu, i gdy pierwsze placówki rozpoczną swoją działalność pod państwowym szyldem. A póki co, zapraszamy do Rankingu Supermarketów Online, w którym znajdziesz najtańsze sklepy spożywcze online.

 

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)