Czy Lodówkomaty od InPost podbiją serca mieszkańców Warszawy i Krakowa?


04.08.2019
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.03.2023

Spis treści

 1. Świeże produkty prosto z Lodówkomatu
 2. Co skrywają Lodówkomaty?
 3. Lodówkomat, czyli kupuj i odbieraj świeże produkty
 4. Lodówkomaty czy Coolomaty?

Żyjesz w ciągłym biegu i masz mnóstwo obowiązków? Po pracy marzysz jedynie o chwili spokoju, a myśl o staniu w kolejce do kasy doprowadza Cię do szału? Często nie wiesz, czy zdążysz do sklepu przed jego zamknięciem? Ach, gdyby tak ktoś inny zrobił zakupy za Ciebie i dostarczył je niedaleko miejsca Twojego zamieszkania, a Ty mógłbyś odebrać je o dowolnej porze. Niemożliwe? Teraz już tak!

Jeszcze do niedawna rozwiązanie, w którym zakupione produkty mogłeś odbierać z tzw. paczkomatów, obejmowało tylko zakupy niespożywcze. Jeśli decydowałeś się na zakup jedzenia online, wybrane produkty dostarczał o określonej porze kurier. Jednak mieszkańcy Warszawy i od niedawna Krakowa już nie muszą wyczekiwać dostawcy. Dzięki InPostowi mogą odebrać świeże, schłodzone i zamrożone produkty ze specjalnych Lodówkomatów.

 

Świeże produkty prosto z Lodówkomatu

Najprościej mówiąc, Lodówkomaty to paczkomaty, przystosowane do przechowywania i odbierania zakupów spożywczych. To specjalne maszyny, składające się ze skrytek o wym. 37x30x60 cm, w których utrzymywana jest odpowiednia temperatura. I tak Lodówkomaty, które stanęły w Warszawie i Krakowie wyposażono w skrytki o 3 strefach temperaturowych:

 • skrytki o stałej temperaturze: +16°C,
 • skrytki chłodzone: od 0 do +4°C,
 • skrytki mrożone: -18°C.

Zasada działania Lodówkomatów jest identyczna jak w przypadku tradycyjnych paczkomatów. Najpierw zamawiasz potrzebne produkty spożywcze online, decydujesz o sposobie i terminie dostawy, wybierasz Lodówkomat, do którego Twoje zamówienie zostanie dostarczone i czekasz na informację, że produkty są gotowe do odbioru.

W przeciwieństwie do supermarketów stacjonarnych oraz zakupów online dostarczanych przez kuriera Lodówkomaty działają przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu zakupy odbierzesz w kilka sekund o dowolnej porze, wracając z pracy, treningu czy wakacji.

Lodówkomaty jak na razie stanęły w ramach programu pilotażowego w Warszawie i Krakowie. W stolicy rozmieszczono 35 takich maszyn, a pod Wawelem – 15. Początkowo możesz w nich odbierać zakupy spożywcze z dwóch dużych sieci handlowych, ale InPost rozmawia na ten temat jeszcze z 10 podmiotami zarówno z branży spożywczej, jak i spoza niej. Jeśli program odniesie sukces, Lodówkomaty trafią również do innych polskich miast.

 

Co skrywają Lodówkomaty?

Choć zwykłe paczkomaty świetnie sprawdzały się w przypadku wielu kategorii zakupowych, to problem stanowiły produkty spożywcze, które muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Z tego powodu po mrożonki, mięso, wędliny, nabiał, torty, ciasta czy produkty świeże musiałeś udać się do stacjonarnego sklepu spożywczego lub korzystać z zakupów online z opcją dostawy kurierem.

Natomiast dzięki dostępności Lodówkomatów bez trudu zamówisz przez Internet i odbierzesz o dogodnej porze produkty z następujących kategorii:

 • warzywa i owoce,
 • mrożonki,
 • produkty świeże,
 • artykuły farmaceutyczne,
 • kosmetyki,
 • torty i ciasta,
 • kwiaty i upominki.

 

Lodówkomat, czyli kupuj i odbieraj świeże produkty

Nie da się ukryć, że na zwykłe zakupy mamy coraz mniej czasu. Do tego doszedł zakaz handlu w niedzielę, przez co wiele osób straciło jedyną możliwość zrobienia większych zakupów bez pośpiechu, nie będąc zmęczonym po całym dniu pracy.

Jeszcze innym sposobem jest zrobienie zakupów spożywczych online z dostawą do domu. Jednak w takim przypadku problem stanowią godziny, w których takie zakupy możesz odebrać. Kurierzy dostarczają zakupy w ciągu dnia, gdy większość z nas jest w pracy lub właśnie z niej wraca. Jeśli godziny dostawy Ci nie pasują, a nie masz ochoty na wizytę w markecie, pozostaje Ci zamawianie gotowych dań z dostawą do domu.

Ten problem rozwiązują Lodówkomaty. Zakupy online zrobisz w dowolnym momencie, nawet w środku nocy. Podobnie jest z odbiorem. To świetne rozwiązani nie tylko dla osób, które mają nienormowane godziny pracy lub często mają czas na zakupy dopiero w późnych godzinach wieczornych.

Poza tym Lodówkomaty sprawdzą się idealnie, jeśli wracasz z wakacji czy innego wyjazdu, a po powrocie do domu nie chcesz zastać pustej lodówki, ale nie masz siły na dodatkowe zakupy.

 

Lodówkomaty czy Coolomaty?

Na koniec dodajmy, że Lodówkomaty od InPostu nie są zupełną nowością w naszym kraju. W Warszawie od 2014 roku działają Coolomaty, do których zakupy dostarczają Carrefour, Auchan, Piotr i Paweł, Frisco.pl, Rano Zebrano, a także firmy cateringowe.

Kupuj, kiedy chcesz. Odbieraj, gdy Ci to pasuje. Bez kolejek, w ulubionym sklepie, blisko domu, o dowolnej porze. Tak w skrócie można podsumować zakupy w sieci z opcją dostawy produktów do paczkomatów ze specjalnymi strefami temperaturowymi. Dzięki Lodówkomatom mieszkańcy Warszawy i Krakowa, a w przyszłości i innych miast, zrobią zakupy spożywcze bez konieczności udawania się do sklepu.

TopSpozywcze.pl regularnie porównuje ze sobą ofertę supermarketów oferujących możliwość dokonywania zakupów spożywczych przez internet. Jeśli rozważasz taką formę zakupów, lub już niej korzystasz zachęcamy do zapoznania się z naszym porównaniem supermarketów internetowych.

Anna Piotrowska