para starszych ludzi trzymających się za ręce

Ogólnopolska Karta Seniora – jakie sklepy ją honorują?


24.06.2022
Anna Piotrowska
0
ostatnia aktualizacja: 26.10.2023

Spis treści

 1. Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?
 2. Co zyskasz z Ogólnopolską Kartą Seniora?
 3. Gdzie można wykorzystać Ogólnopolską Kartę Seniora?
 4. Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora?
 5. Czy z Ogólnopolskiej Karty Seniora można korzystać za granicą?

Jak możemy sobie radzić, gdy wszystko wokół nas drożeje? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest przystąpienie do programów lojalnościowych, które nagradzają nas zniżkami. Tak jest w przypadku Ogólnopolskiej Karty Seniora, wydawanej osobom powyżej 60. roku życia. Sprawdź, co zyskasz, przystępując do programu stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO.

Czym jest Ogólnopolska Karta Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora to program lojalnościowy, upoważniający do zniżek na terenie całej Polski. Seniorzy mogą korzystać z różnorodnych rabatów i promocji w ponad 3000 placówek, w tym w:

 • hotelach,
 • restauracjach,
 • sanatoriach,
 • punktach usługowo-handlowych,
 • muzeach, galeriach i teatrach,
 • ośrodkach szkoleniowych,
 • biurach podróży,
 • aptekach, przychodniach i gabinetach rehabilitacyjnych.

Do programu dołączyło 160 powiatów, gmin i miast na terenie Polski, dzięki czemu można z niego korzystać niemalże wszędzie bez względu na miejsce zamieszkania. Oznacza to, że w zasadzie każdy senior będzie mógł skorzystać z Ogólnopolskiej Karty Seniora i tym samym dodatkowo oszczędzić.

Dodajmy jeszcze, że za powstaniem programu Ogólnopolska Karta Seniora stoi Stowarzyszenie MANKO, które na co dzień zajmuje się inicjatywami, które mają za zadanie poprawę jakości życia, zdrowia oraz bezpieczeństwa osób starszych. Warto dodać, że MANKO współpracuje z samorządami gmin i miast oraz licznymi sponsorami i darczyńcami. To między innymi stąd pochodzą środki, które pozwalają seniorom korzystać z Ogólnopolskiej Karty Seniora i zniżek z nią związanych.

Szukasz sprawdzonych sklepów z dobrymi cenami? Sprawdź Ranking Supermarketów Online.

Co zyskasz z Ogólnopolską Kartą Seniora?

Posiadając Ogólnopolską Kartę Seniora, możesz liczyć na zniżki od 2 do 50% w wybranych punktach usługowo-handlowych. W niektórych przypadkach rabaty są nawet większe. Dlatego też zawsze warto dowiedzieć się, czy dany sklep, czy placówka uczestniczą w programie Ogólnopolskiej Karty Seniora i co Ci z tej okazji przysługuje.

Gdzie można wykorzystać Ogólnopolską Kartę Seniora?

Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w około 3000 miejsc w Polsce. Są to sklepy, apteki, punkty usługowe, hotele, a nawet koleje. Seniorzy mogą skorzystać z tańszych wizyt lekarskich, biletów do muzeum i innych placówek kulturalnych, wizyt w obiektach sportowych i salonach urody, a także z oferty edukacyjnej.

Gdzie można skorzystać Ogólnopolskie Karty Seniora? Czy dostaniemy zniżkę w popularnych sklepach jak Lidl, Carrefour czy Biedronka? Niestety nie. Popularne dyskonty nie dołączyły do tej pory do programu organizacji MANKO. Niektóre z nich posiadają jednak alternatywne promocje i stałe zniżki dla seniorów, które mogą być równie opłacalne.

Karta Seniora – jakie sklepy?

W jakich sklepach można skorzystać z Karty Seniora? Możesz to sprawdzić na specjalnej liście. Do programu właściwie codziennie dołączają nowe firmy, dlatego lista jest cały czas aktualizowana. Zdziwisz się, jak wiele z tych lokali znajduje się w pobliżu miejscu Twojego zamieszkania i jest w Twoim zasięgu.

Możesz pobrać listę lokali przyjmujących OKS. Są poszeregowane alfabetycznie według nazwy miejscowości. Dzięki temu z łatwością znajdziesz te placówki, które Cię interesują. Oprócz tego możesz wyszukiwać również interesujące Cię miejsca pod odpowiednimi kategoriami jak: sklepy, zdrowie, turystyka i noclegi, uroda, kultura i sztuka czy sport i rekreacja.

Na codzienne zakupy – zniżki dla seniorów w Biedronce

W Biedronce nie można wykorzystać Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dyskont posiada jednak specjalny program dla osób starszych w trudnej sytuacji finansowej. Mogą liczyć na specjalną kartę seniora do Biedronki w ramach programu „Na codzienne zakupy”. To efekt współpracy Biedronki i Caritasu. Karta jest zasilana miesięcznie na 185 złotych (przez 10 miesięcy).

Ta alternatywa jest przeznaczona tylko dla osób w ciężkiej sytuacji finansowej, które spełniają odpowiednie kryterium dochodu. Obejmuje osoby powyżej 60 roku życia.

Karta Seniora Carrefour

W sklepach Carrefour nie można skorzystać z Ogólnopolskiej Karty Seniora. Ale… ta sieć sklepów posiada własną alternatywę. Karta seniora Carrefour pozwala na zaoszczędzenie do 10% na zakupach w każdy wtorek i czwartek. Karta jest wydawana bezpłatnie w sklepach Carrefour i Carrefour Market. Więcej o tym rozwiązaniu piszemy tutaj.

Lubisz robić zakupy w Carrefour przez internet? Następnym razem skorzystaj z naszych kodów rabatowych do Carrefour.

Karta Seniora apteki

Niestety sporą część emerytury większości seniorów pochłaniają koszty leczenia. Czy Ogólnopolska Karta Seniora oferuje również pomoc w tym zakresie? W jakich aptekach można skorzystać ze zniżek z Kartą Seniora? Lista ośrodków związanych ze zdrowiem, które akceptują Kartę Seniora jest naprawdę długa. Znajdziesz tam między innymi gabinety fizjoterapeutyczne, rehabilitacyjne, podologiczne, ale też sanatoria i uzdrowiska, czy sklepy specjalizujące się w sprzedaży aparatów słuchowych. Tego rodzaju oszczędności mogą w rzeczywisty i znaczący sposób obniżyć koszty leczenia.

W jakich aptekach Karta Seniora?

Z programem Karta Seniora współpracuje wiele ośrodków i sklepów medycznych. Nie można tego jednak powiedzieć o aptekach. Na liście znajdują się w tym momencie jedynie trzy apteki: MediQ Apteka Niskich Cen w Skoczowie, Apteka Staromiejska w Olkuszu i Apteka Vita w Tomaszowie Lubelskim. Mimo to warto zapoznać się z szeroką ofertą zniżek, dostępną w zakładce 'zdrowie’ na stronie Głos Seniora. Te zniżki mogą ułatwić codzienne funkcjonowanie również w obszarze leczenia!

Jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora?

Zastanawiasz się, jak wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora? Zrobisz to w 5 prostych krokach! Na stronie glosseniora znajdziesz wniosek o wydanie karty. Wydrukuj go i wypełnij formularz. Następnie ureguluj należności za kartę: za rok zapłacisz 35 zł, a za 2 lata – 50 zł. Sprawdź najpierw czy Twoja gmina jest częścią Programu Gmina Przyjazna Seniorom. W takim wypadku karta jest całkowicie bezpłatna i możesz odebrać ją w samorządzie. Do programu przystąpiło już 210 miast i gmin.

źródło: glosseniora.pl

Należność można uregulować przelewem na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Wniosek oraz potwierdzenie wpłaty możesz wysłać na adres: 31-953 Kraków, osiedle Urocze 12. Co ważne, do wypełnionego formularza dołącz zaadresowaną do siebie kopertę zwrotną oraz znaczek pocztowy. Wówczas będziesz mieć pewność, że Karta Seniora faktycznie do Ciebie dotrze.

Kto może otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora?

Ogólnopolską Kartę Seniora może otrzymać każdy, kto ukończył 60 rok życia. Jeżeli jesteś już w tym wieku warto się nią zainteresować. Wyrobienie karty kosztuje niewiele, a w wielu gminach jest bezpłatne. Za to czekają Cię naprawdę atrakcyjne zniżki.

Czy z Ogólnopolskiej Karty Seniora można korzystać za granicą?

Ogólnopolska Karta Seniora to zniżki na terenie Polski. Jednak jest coś, co pozwala korzystać seniorom  z różnorodnych atrakcji w lepszej cenie również poza granicami kraju. Mowa o Europejskiej Karcie Seniora, za którą także stoi Stowarzyszenie MANKO. Wyrobienie i korzystanie z takiej karty jest bezpłatne. Uprawnia ona do zniżek w Polsce, Turcji, Bułgarii, na Słowenii, we Włoszech czy na Sardynii. Dzięki niej zapłacisz mniej w kinach, ośrodkach SPA, biurach podroży, kawiarniach, sklepach, punktach usługowych czy placówkach zdrowotnych w wymienionych krajach europejskich. Dodajmy jeszcze, że Europejską Kartę Seniora również można otrzymać po ukończeniu 60. roku życia.

Ogólnopolska Karta Seniora to dostęp do zniżek w 3000 miejsc na ternie całej Polski. Na liście placówek, które dołączyły do programu, są punkty handlowo-usługowe z przeróżnych kategorii, placówki zdrowia, hotele, restauracje, muzea czy teatry. Bez względu na to, czy chcesz odpocząć, zadbać o zdrowie, sprawić sobie przyjemność, czy wziąć udział w wydarzeniu kulturowym, z Ogólnopolską Kartą Seniora zrobisz to taniej. A że wyrobienie takiej karty nic nie kosztuje, warto złożyć odpowiedni wniosek zaraz po ukończeniu 60. roku życia. A jeśli chcesz z podobnych zniżek korzystać za granicą, możesz od razu wyrobić Europejską Kartę Seniora.

Anna Piotrowska

Komentarze użytkowników

(0)