Biedronka stawia na elektromobilność. Do końca przyszłego roku przy sklepach powstanie 1800 punktów ładowania


11.07.2023
Julia Walczak
1
ostatnia aktualizacja: 11.07.2023

Spis treści

  1. Punkty ładowania na parkingach Biedronki
  2. Biedronka i Powerdot – elektromobilna rewolucja
  3. Szybkie ładowanie na parkingach Biedronki z mocą 120 kW
  4. Jak skorzystać ze stacji ładowania przy sklepie Biedronka?

Biedronka uruchamia stacje ładowarek dla samochodów elektrycznych i hybrydowych. W planach otwarcie 1800 punktów ładowania przy 600 sklepach Biedronka. Pierwsze stacje zostały oddane do użytku w Warszawie we wtorek 11 lipca.

Punkty ładowania na parkingach Biedronki

Stacje ładowania będą umieszczane na parkingach przed sklepami Biedronki, zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Celem projektu jest rozpowszechnienie elektromobilności i zapewnienie równego dostępu do tego typu urządzeń w każdym zakątku Polski. Na razie dwie pierwsze stacje powstały w Warszawie przy ul. Sytej i Pałacowej. Działają od 11 lipca. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie co najmniej 150 kolejnych punktów ładowania przy sklepach sieci Biedronka.

Biedronka i Powerdot – elektromobilna rewolucja

Biedronka zdecydowała się na współpracę z zewnętrznym inwestorem. Firma Powerdot (właściciel stacji ładowania) odpowiada za instalację urządzeń na parkingach detalisty. Dzięki tej współpracy istniejąca infrastruktura szybkiego ładowania pojazdów w Polsce (o mocy przekraczającej 100kw) powiększy się aż trzykrotnie.

Projekt ma na celu zapewnienie ładowarek dostępnych dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. To odpowiedź na brak tego rodzaju urządzeń o dużej mocy.

Szybkie ładowanie na parkingach Biedronki z mocą 120 kW

Każda ze stacji ładowania będzie operowała mocą 120kW, co umożliwi szybkie i wygodne naładowanie samochodu elektrycznego i hybrydowego. Zajmie to zaledwie 20-30 minut, czyli mniej więcej tyle co zakupy w sklepie Biedronka. Po takim ładowaniu auto będzie w stanie przejechać około 200km.

Jak skorzystać ze stacji ładowania przy sklepie Biedronka?

Skorzystanie z ładowarki jest naprawdę proste i nie wymaga zakładania konta, posiadania aplikacji ani płacenia abonamentu. Transakcję mogą sfinalizować zarówno osoby, które posiadają karty abonamentowe w różnych sieciach, jak i posiadacze kart kredytowych. Stacje ładowania mają wbudowany terminal. Możliwe jest również skorzystanie z kodu QR bez konieczności rejestracji.

Na ładowarkach będą dostępne różne złącza, takie jak CCS, CHAdeMO oraz gniazdo do ładowania hybryd za pomocą własnego kabla AC. Dzięki temu, właściciele różnych rodzajów pojazdów będą mogli ładować je w wygodny sposób.

Julia Walczak
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(1)

Justyna

Coraz więcej widać samochodów na prąd, fajnie ze biedronka wychodzi ekologi na wprost