5 energetyków z największą ilością kofeiny. Na co musisz uważać?


24.06.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 24.06.2024

Spis treści

  1. Ile kofeiny można spożyć dziennie?
  2. Ile kofeiny ma energetyk? Polska vs świat
  3. Energetyki z największą zawartością kofeiny: Top 5
  4. Ile kofeiny na 100 ml mają energetyki: Największe stężenia

Każdemu zdarzył się moment, w którym potrzebował potężnej dawki dodatkowej energii. Zbliżająca się sesja, deadline w pracy, a może nieprzespana noc ze względu na płaczące dziecko? W takich sytuacjach kusi nas, żeby sięgnąć po napój energetyczny z dużą ilością kofeiny, który szybko postawi nas na nogi. Ale niestety nic na tym świecie nie jest za darmo. Co zrobić, żeby nasze zdrowie nie zapłaciło za to surowej ceny?

Monster, Red Bull, Black, a może Tiger? Jaki energetyk ma najwięcej kofeiny? Przyjrzeliśmy się napojom dostępnym na polskim rynku i wybraliśmy 5 najbardziej pobudzających.

Ile kofeiny można spożyć dziennie?

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Nic dziwnego, ten napój nie jest tylko smaczny, ale też zawiera kofeinę, która świetnie pobudza do działania. Niestety, jak wszystko co dobre, może być też niebezpieczna, jeśli jest spożywana w zbyt dużych ilościach. Dlatego warto wiedzieć ile kofeiny zawierają poszczególne napoje i czego nie wolno nam łączyć!

Uważa się, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 200-400 mg. Odpowiada to maksymalnie 4 filiżankom kawy, 10 puszkom napoju typu Coca Cola i 2 napojom energetycznym. Pamiętaj też, że działanie kofeiny utrzymuje się nawet do 6 godzin od jej spożycia. Dodawanie kolejnych dawek, kiedy jeszcze masz w sobie pozostałości tej substancji może być szkodliwe dla zdrowia.

Ile kawa ma kofeiny? Zobacz ile możesz jej wypić

Przedawkowanie kofeiny: Jakie ma skutki?

Jeżeli spożyjesz więcej niż 400 mg kofeiny w ciągu dnia możesz doświadczyć charakterystycznych objawów, które towarzyszą jej przedawkowaniu, takich jak:

  • problemy z oddychaniem,
  • przyśpieszone bicie serca (tachykardia),
  • zawroty głowy,
  • problemy żołądkowe i trawienne,
  • wzmożony lęk i nerwowość.

Nadużywanie napojów energetycznych może też zwiększać ryzyko chorób serca (w tym zawału), powodować bóle głowy i migreny, prowadzić do zaburzeń snu (przede wszystkim bezsenności) i zwiększać ogólną nerwowość oraz poziom lęku.

Ile kofeiny ma energetyk? Polska vs świat

Chociaż w Polsce i w Unii Europejskiej nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących dopuszczalnej zawartości kofeiny w napojach energetycznych, to większość producentów trzyma się niepisanej granicy wynoszącej 32 mg kofeiny/100 ml napoju. Oznacza to, że większość energetyków nie przekracza 160 mg tej substancji w standardowej 500 ml puszce.

Zupełnie inaczej jest jednak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie napoje tego typu zawierają nawet 400 mg kofeiny w puszcze (co odpowiada maksymalnej dziennej dawce). Energetyki z największą zawartością kofeiny to: Hyde Xtreme (400 mg), BreinFuel (360 mg), Spike Hardcore Energy (350 mg) czy Wired X344 Energy Drink (344 mg).

Potrzebujesz szybkiej dawki energii? Zamów energetyki przez aplikację

Energetyki z największą zawartością kofeiny: Top 5

Jaki energetyk ma najwięcej kofeiny? Trzeba wziąć tutaj pod uwagę dwa wymiary: ilość kofeiny na 100 gramów napoju i ilość kofeiny w całej puszce energetyka. Na początku weźmiemy pod uwagę zawartość substancji w całym napoju. Chcemy przecież wiedzieć ile kofeiny spożywamy łapiąc się za daną puszkę.

Dzik High Caffeine (500 ml)

Spośród dostępnych w Polsce napojów energetycznych najwięcej kofeiny znajdziemy w energetyku marki Dzik. Chociaż znajdą się takie produkty, które mają w sobie więcej kofeiny/100 ml napoju, to żaden z nich nie pobije Dzika pod względem ilości kofeiny w całej puszce. Dzik High Caffeine zawiera 40 mg kofeiny/100 ml produktu, a to oznacza, że w jednym takim napoju (500 ml) jest aż 200 mg tej substancji!

Do tego Dzik ma zero cukru i zero kalorii! Napój znajdziesz w wielu różnych smakach jak mango, tropic, grape, peach czy sour apple. Produkty są dostępne na stronie marki, ale też w wielu popularnych supermarketach jak Lidl, Biedronka, Kaufland czy Stokrotka.

Tiger Hyper Energy Drink (500 ml)

Energetyk Tiger zawiera standardową maksymalną dawkę kofeiny czyli 32 mg/100 ml produktu. Oznacza to, że w 500 ml puszcze znajduje się 160 mg kofeiny. Podobnie jak Dzik, nie zawiera też cukru. Cała puszka ma w sobie 65 kcal.

Znajdziemy go m.in. w wersjach: limonka i cytryna, pomarańcza i mango oraz owoce egzotyczne. Można go kupić np. w sklepach Carrefour czy w e-sklepach jak Frisco i Megasam.

Black Energy Ultra (500 ml)

Ile kofeiny ma Black? Wersja Black Energy Ultra zawiera taką samą ilość tej substancji co wspomniany przed chwilą Tiger: 32 mg/100 ml i 160 mg w całej puszce (500 ml).

To gazowany napój energetyzujący z dodatkiem witamin. W przeciwieństwie do poprzedników Black – zawiera cukier. Cała puszka (500 ml) tego napoju zawiera 110 kcal. Można go kupić w popularnych supermarketach m.in. w Carrefourze.

Rockstar Original (500 ml)

Rockstar jest kolejnym energetykiem o zawartości 32 mg kofeiny na 100 ml. W puszcze znajduje się więc 160 mg substancji. Standardowa wersja posiada cukier, ale znajdziemy też opcje bezcukrowe. Zawiera aż 255 kcal – czyli najwięcej spośród przytaczanych tutaj konkurentów.

Dlaczego energetyki są od 18 lat. Zobacz co mówi ustawa

Monster Energy (500 ml)

Monster Energy również zawiera 160 mg kofeiny (32mg/100ml). To gazowany napój energetyczny z tauryną, żeń-szeniem, L-karnityną, kofeiną z dodatkiem witamin z grupy B. Standardowa wersja zawiera cukier.

Monster to jeden z najpopularniejszych energetyków na polskim rynku, dlatego znajdziemy go w większości dużych supermarketów.

Ile kofeiny na 100 ml mają energetyki: Największe stężenia

Teraz czas na wyróżnienie tych napojów energetycznych, które mają najwięcej kofeiny na 100 ml napoju. Możesz sięgnąć po nie, jeżeli chcesz bardzo szybko podreperować zasoby swojej energii. Te produkty mają bardzo wysokie stężenie kofeiny, ale zwykle mają też stosunkowo niewielką objętość.

Czy Arizona to energetyk? Sprawdź czy ma kofeinę

Pod tym względem mamy jednego niekwestionowanego zwycięzcę i jest nim Black Double Energy. Ten energetyk ma aż 64 mg kofeiny w 100 ml napoju. Cała puszka (150 ml) zawiera 96 mg tej substancji. Następnie w kolejce znajdziemy 3 produkty o stężeniu 48 mg/100 ml: Tiger Max, Green-Up i Octagon Energy.

Sięgaliście kiedyś po któryś z tych napojów? A może macie jakiegoś innego ulubionego energetyka, o którym nie wspomnieliśmy w tym rankingu? Dajcie znać w komentarzu!

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)