3-5 filiżanek kawy dziennie. Czy eksperci mieli rację?


14.08.2024
Julia Walczak
0
ostatnia aktualizacja: 14.08.2024

Spis treści

  1. Jaka kawa ma najwięcej kofeiny?
  2. 3-5 kaw dziennie: Czy to rzeczywiście bezpieczne?

Kawa może być bardzo korzystna dla naszego zdrowia (o ile jest pita w odpowiednich ilościach). Do tej pory eksperci polecali picie 3-5 filiżanek kawy dziennie. Ale co to właściwie oznacza? Polskie badaczki postanowiły sprawdzić ile kofeiny rzeczywiście znajduje się w napojach przygotowywanych w warunkach domowych i w kawiarniach czy na stacjach benzynowych. 

Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym Nutrients przez Reginę Wierzejską i Iwonę Gielocińską, konfrontuje popularne twierdzenia z rzeczywistością. Czy naprawdę możemy pić 3-5 kaw dziennie, jak polecają eksperci? – pytają naukowczynie. Postanowiły sprawdzić czy taka ilość kawy może rzeczywiście mieścić się w rekomendowanej dziennej dawce kofeiny (400 mg).

Jaka kawa ma najwięcej kofeiny?

Czy kawa zawsze oznacza to samo? Oczywiście, że nie. Różnice w zawartości kofeiny pomiędzy różnymi filiżankami kawy mogą być naprawdę duże. Wiele zależy od rodzaju kawy (np. Robusta zawiera więcej kofeiny niż Arabica), sposobu parzenia czy ilości użytego mleka. To właśnie dlatego ogólne zalecenia dotyczące spożycia kawy nie mają zbyt wiele sensu. Warto zdawać sobie sprawę z tego ile kofeiny mniej więcej mają poszczególne rodzaje kaw i na tej podstawie liczyć spożycie kofeiny.

Żeby sprawdzić ile kofeiny rzeczywiście zawierają poszczególne rodzaje kawy,  badaczki przebadały 299 próbek napoju: ze znanych kawiarni (Starbucks, Costa Coffee i.in.), znanych sieci piekarni, stacji benzynowych (np. Shell, Orlen), McDonald’sa i Żabki, a także próbek przygotowywanych „w warunkach domowych”. Zobaczcie co z tego wyszło!

Ile kofeiny można spożywać? Zobacz ile to kawy

Americano, Latte, a może espresso?

Okazuje się, że wśród popularnych napojów kawowych to Americano zawiera najwięcej kofeiny. Średnia zawartość kofeiny w porcji tego rodzaju kawy wynosi 143 mg, co czyni tę kawę „najmocniejszą” spośród wszystkich analizowanych rodzajów.

Cappuccino zawierało średnio 103 mg na porcję, Latte – 97 mg, a espresso – 75 mg. Espresso jest oczywiście dużo bardziej skoncentrowane i podawane w mniejszych porcjach, co wpływa na niższą całkowitą zawartość kofeiny w porcji w porównaniu do Americano czy Latte.

Kawiarnie, piekarnie i fast foody

To w jakim miejscu kupujemy kawę również może mieć znaczenie. Omawiane badanie pokazało, że np. najmocniejsze Americano było robione w piekarniach! Zawierało aż 187 mg kofeiny w porcji w porównaniu do 158 mg w restauracjach fast food i 122 mg w znanych sieciach kawiarni.

5 energetyków z największą ilością kofeiny. Na to musisz uważać

Kawa „na wynos” a kawa domowa

Co ciekawe kawa „na wynos” ma średnio trzy razy wyższą zawartość kofeiny niż kawa przygotowywana w domu. Kawa ze sklepów czy kawiarni zawierała średnio około 106 mg kofeiny, a kawa parzona „w domu” (w badaniu w warunkach laboratoryjnych) tylko 35 mg.

Osoby pijące kawę „w biegu” mogą z łatwością przekroczyć dzienne spożycie kofeiny, pijąc 4–5 porcji różnych rodzajów kaw. Kawy przygotowane w domu są w tym kontekście bezpieczniejsze ze względu na stosunkowo mniejsze stężenie kofeiny. Mielona kawa zalewana wrzątkiem (którą najczęściej pije się w polskich domach) ma najniższą zawartość kofeiny ze wszystkich innych badanych kaw.

3-5 kaw dziennie: Czy to rzeczywiście bezpieczne?

Zbyt duża ilość kofeiny w diecie (powyżej 400 mg dziennie) może prowadzić do problemów zdrowotnych. Mimo to szacuje się, że w Polsce aż 15-20% przekracza rekomendowaną dawkę tej substancji. Niewiele osób zdaje też sobie sprawę z tego ile kofeiny w rzeczywistości zawierają poszczególne napoje oraz co mamy na myśli mówiąc o „filiżankach”.

Sprawdź najlepsze internetowe sklepy z kawą

Omawiane badanie pokazało, że aktualne zalecenia dietetyczne mogą być problematyczne i prowadzić do przekroczenia granicy 400 mg kofeiny dziennie. 5 kaw może zmieścić się w tym przedziale tylko w przypadku:

  • kawy rozpuszczalnej,
  • kawy mielonej,
  • espresso.

Bezpieczna ilość innych kaw będzie zwykle wynosiła około 2/3 porcje czy filiżanki dziennie. Warto jednak wziąć pod uwagę również inne produkty z kofeiną, które przyjmujemy danego dnia np. napoje energetyczne czy chociażby herbata.

Julia Walczak
Redaktorka i copywriterka. Pasjonatka kuchni wegetariańskiej i ekologii. Dla TopSpozywcze.pl goni za najświeższymi newsami z branży. Uwielbia pisać o zdrowym żywieniu, nowych technologiach i zrównoważonym rozwoju.

Komentarze użytkowników

(0)